חשיבות הפעילות הגופנית

פעילות גופנית חשובה לכל אדם: היא משפרת את תפקודי הלב וכלי הדם, מחזקת את השרירים והשלד, מחזקת את הבטחון העצמי ומפחיתה מתחים, משפרת את ההרגשה הכללית ומעלה את רמות האנרגיה. נוסף על יתרונות אלו, עיסוק בפעילות גופנית תורם לירידה ושמירה על משקל תקין ואף מונע ומקל על הופעת מחלות כרוניות קשות כיתר לחץ דם וסכרת. פעילות גופנית חשובה לכל אדם, גם לאנשים בעלי צרכים מיוחדים. בניגוד לאחרים, אנשים בעלי צרכים מיוחדים נזקקים לפעילות גופנית מותאמת – פעילות גופנית בה התנאים בהם מתקיימת הפעילות, ציוד העזר בו נעשה שימוש בעת הפעילות וההכשרה אשר עוברים המדריכים הותאמה במיוחד לצרכיהם ומאפשרת להם לעסוק בפעילות גופנית בהנאה ובבטחון ככל אדם אחר.

סוגי האימון הגופני ותרומתם

אימון אירובי – אימון אירובי משפר את סיבולת הלב ואת תפקוד מערכת הדם והריאות. אימון אירובי חשוב גם להורדה במשקל ושמירה על משקל תקין. אימון אירובי מתבצע למשך זמן ארוך ובהתנגדות קלה, כאשר המטרה היא העלאת קצב הלב באופן משמעותי.

אימון כח – אימוני כח מחזקים את השרירים. אימון כח עוזר גם בשמירה על משקל תקין והורדה במשקל, וגם מקל על ביצוע פעילויות יומיומיות. האימון מתבצע בהתנגדות גבוהה של משקל הגוף, גומיות או משקולות, למשך זמן קצר.

אימון גמישות – אימוני גמישות תורמים להגברת טווח התנועה במפרקים וליציבה, וחשובים לשמירה מפני פציעות בעת אימון. אימונים אלו מתבצעים על ידי מתיחת השרירים השונים.

פעילות גופנית מותאמת

פעילות גופנית מותאמת, APA, מיועדת לאנשים בעלי צרכים מיוחדים מההיבט הגופני כגון משותקים, קטועי גפיים, עיוורים, חירשים, בעלי ניוון שרירים וכן להיבטים נוספים כגון פיגור שכלי, היבטים רגשיים או חברתיים. הפעילות מאפשרת לאנשים הללו לבצע אימונים בסביבה המתאימה לצרכיהם ותחת הדרכה מתאימה.

הפעילות הגופנית המותאמת עוזרת לא רק באותם היבטים העוזרים לכלל האוכלוסיה, אלא אף מעבר לכך. תרומת הפעילות היא גם לטפל ולשקם את העוסק בפעילות, למנוע ולהאט את הופעתם של ליקויי משנה ולסייע בשילובו של הפרט במשפחה ובחברה.

נהוג להבחין במסגרת הפעילות הגופנית המותאמת במספר תחומים שונים:

• פעילות טיפולית ושיקומית כגון חדר כושר טיפולי והידרותרפיה. מדריכי פעילות כזו הם בעלי תואר B.Ed. בחינוך גופני עם התמחות טיפולית

• פעילות פנאי ואתגר

• ספורט הישגי

• חינוך גופני לילדים ולנוער

על חשיבות שמירת הבטיחות בעת ביצוע פעילות גופנית מותאמת

בניגוד לכלל האוכלוסיה, היכולה להשתמש בשירותי חדר כושר מן השורה, אנשים בעלי נכות בעלי מאפיינים שדורשים לעיתים התאמות ייחודיות. למשל, אנשים בעלי נכות רגישים יותר לפציעות, עקב השילוב בין הפציעה לנכות. פציעה לא מורגשת בקרב משותק עלולה להתפתח לפצעי לחץ, פציעה בגדם עלולה לגרור להחמרה במצב עקב אי יכולת שימוש בפרוטזה.

למרות הסיכונים, היתרונות הגלומים בפעילות גופנית עוזרים לבעלי נכויות להשתקם טוב יותר מבחינה פיזית ונפשית, תורמים לשיפור תחושת הערך והבטחון העצמי וחשובים על מנת לשמור ולשפר את הבריאות והמצב הגופני והנפשי.

השאר תגובה


לקביעת פגישה

052-6252514


שם: *

טלפון: *

פרטים:

חדר כושר לנכים בנתניה יוטיוב מועדון ספורט פורום ספורט שיקומי

אימוני ספורט יחודיים – חדר כושר אינטימי, מקצועי ואיכותי בנתניה אשר משלב בריכת שחיה ובית קפה. מכון הכושר בנתניה מתמחה בטיפול באנשים בעלי צרכים מיוחדים ומספק אימוני כושר לנכים במועדון ספורט מודרני ומאובזר. בואו להתנסות בחדר הכושר האיכותי בנתניה.
אפשר למצוא אצלנו חדר כושר מותאם לנכים המחפשים מכון כושר לנכים ובעלי מוגבלות.

נייד: 052-6252514

שותפים | Wisy - שיווק באינטרנט


רוצה להתייעץ עם אסי?

השאר את פרטיך ואחזור אליך בהקדם

שם: *

טלפון: *