הכוכב החדש! ויטמין D – על שום מה?

האם בדקת לאחרונה ויטמין D?

ויטמין D , הנקרא גם "ויטמין אור השמש" , הוא למעשה קבוצה של ויטמינים השומרים על רמות תקינות של זרחן וסידן בגופנו, ובכך חיוני למסת העצם.

"ידו בכל ויד כל בו"

סגולותיו הנרחבות התגלו בשנים האחרונות ומוטימין משעמם למדי הפך לכוכב התורן בעולם תוספי התזונה, וכיום הוא אחד התוספים הנחקרים ביותר בעולם.

ה-FDA בארה"ב מעודד תוספת של ויטמין D לחלב ודגנים, במטרה לצמצם רככת בילדים ואוסטאופורוזיס אצל מבוגרים.

כשהתחילו להעשיר מזונות בוויטמין D, ניראה כי הצליחו להתגבר על מחלת הרככת. אנשי מקצוע בתחום הבריאות חשבו כי בעיית הבריאות הגדולה ביותר הנובעת מחוסר ויטמין D נפתרה. אולם, רככת יכולה להיחשב רק קצה הקרחון של מחסור בויטמין D. שרידי מחסור בויטמין D נפוצים אצל ילדים ומבוגרים. במהלך הילדות, מחסור בויטמין D עלול לגרום לפיגור בגדילה, עיוותים שלדיים ועלול להעלות את הסיכון לשבר בירך בשלב מאוחר יותר בחיים. במבוגרים המחסור עלול להאיץ או להחמיר אוסטאופניאה ואוסטאופורוזיס, לגרום לאוסטאוקלצמיה וחולשת שרירים, וכן להגביר את הסיכון לשברים. עם זאת, לאחרונה מייחסים לויטמין D פעילות של הורמון , הוא לא רק מסדיר את הביטוי של גנים הקשורים עם הומאוסטזיס של סידן, אלא גם גנים הקשורים עם סרטן, מחלות אוטואימוניות, מחלות לב וכלי דם, זיהום ומחלות כרוניות רבות.

הוא עושה זאת ע"י קשירה לקולטן גרעיני, ומעורב  בשיעתוק ביטוי או דיכוי של לפחות 27,091 גנים שונים, חלקם קשורים למערכת החיסון.

ויטמין D מגדיל את יעילות ספיגת הסידן במעי ב 30-40% ואת ספיגת הזרחן ב80%, מחסור בו ברחם ובתקופת הילדות עשוי למנוע ספיגה מקסימלית שלהם בשלד.

הדיווח שנשים בגיל המעבר, אשר הגדילו את צריכת ויטמין D על ידי תיסוף ( IU  1100של ויטמין D3 )הפחית את הסיכון היחסי לסרטן ב 60 עד %77, הוא מספיק משכנע בכדי לשמור על רמות ויטמין D תקינות.

 

רמות ויטימין D בדם:

nmol/L

ng/ml

75-162

30-65

רמה אופטימאלית(Optimal)

75>25(OH)D >50

30>25(OH)D >20

רמה לא מספקת(Insufficiency)

50 >25(OH)D

20>25(OH)D

חסר (Deficiency)

25>25(OH)D

10>25(OH)D

חסר חמור

איך מקבלים ויטמין D?

בתפריט המכיל : דגים שמנים, ביצים ומוצרי חלב מועשרים שויטמין D מוסף למזון

(למשל 100 גרם דג סלמון מכיל 600-1000 IU ויטמין D).

חשיפה לשמש: 30-5 דק' ביום, פעמיים בשבוע בין השעות 15:00-10:00 (תלוי בעונה, בפיגמנטציה ובמיקום גיאוגרפי) תאפשר בד"כ ייצור מספיק של ויטמין D, הוויטמין נשמר ברקמות השומן בגוף ומשתחרר במהלך החורף.

הקרינה האולטרה סגולית מהשמש חודרת את העור והופכת במהירות את הויטמין D  לפעיל. חשיפה מוגזמת לקרני השמש אינו תגרום לעודף בויטמין D כי העודפים נהרסים על ידי השמש.

 

עדויות רבות מראות שקשה להגיע דרך התזונה לצריכה המומלצת כי רובנו לא אוכלים דגים שומניים על בסיס קבוע ובנוסף חשיפת יתר לאור השמש עלולה לגרום לכוויות ולהגדלת הסיכון לסרטן העור, לכן חשיפה הגיונית לשמש ובמידת הצורך תוסף ויטמין D ימלאו את דרישות הגוף.

 

המלצה: היבדקו בבדיקת דם הבאה, פשוט וקל, יש פרוטוקולים מסודרים והתיסוף הוא פשוט אם יש צורך בכך. יש סוגים שונים של נגזרות ויטמין D והתאמה תיעשה לאחר ניתוח בדיקת הדם.

 

במהלך ייעוץ תזונתי ניתנת התייחסות פרטנית לבדיקות הדם ולתפריט לתיסוף המתבקש מחסרים.


עינב גרוסמן

דיאטנית קלינית וספורט B.Sc

grossman.einav@gmail.com

Grossman einav , Clinical Sport Nutritionist B.Sc

השאר תגובה


לקביעת פגישה

052-6252514


שם: *

טלפון: *

פרטים:

חדר כושר לנכים בנתניה יוטיוב מועדון ספורט פורום ספורט שיקומי

אימוני ספורט יחודיים – חדר כושר אינטימי, מקצועי ואיכותי בנתניה אשר משלב בריכת שחיה ובית קפה. מכון הכושר בנתניה מתמחה בטיפול באנשים בעלי צרכים מיוחדים ומספק אימוני כושר לנכים במועדון ספורט מודרני ומאובזר. בואו להתנסות בחדר הכושר האיכותי בנתניה.
אפשר למצוא אצלנו חדר כושר מותאם לנכים המחפשים מכון כושר לנכים ובעלי מוגבלות.

נייד: 052-6252514

שותפים | Wisy - שיווק באינטרנט


רוצה להתייעץ עם אסי?

השאר את פרטיך ואחזור אליך בהקדם

שם: *

טלפון: *